Goldington Green Academy

Clubs

Clubs being offered Autumn Term 2019

Autumn Term Clubs

Monday AM - Dance Squad (Years 3 & 4)

Monday PM - Multi Sports (Years 3 & 4)

Tuesday AM - Gymnastics (Years 1 & 2)

Wednesday AM - Badminton (Years 5 & 6)

Wednesday PM - Football (Years 1 & 2)

Thursday AM - Gymnastics (Years 3 & 4)

Thursday PM - Basketball (Years 5 & 6)

Thursday PM - Netball (Year 2 until 1/2 term)

Football Team

Year 3/4 Players

Alfie Wood / Umar Ameer / Jamie Burton / Ashton Knight / Mason Honeybourne / Hassan Mohammedi

/ Souleymane Holle / Cameron Ballard-Goggins / Ksawery Raheem / Penny Trinder

Year 5 Players

Our unbeaten Year 5 football team this season so far! Well done!

YEAR 5 TEAM

Lucas Stapleton / Omid / Kian Wellstood / Lewis Murray- Dennis /

Elijah Nelson / Fletcher Cottrell Woods / Luca Andreozzi / Oliver Klinwellewski / Braydon Reeves / Filip Szaryic/ Mateusz Papierz / Freddie Brown

Year 6 Players

Congratulations to our Year 6 football team who won their first game of the season yesterday against Oakley 7-0

YEAR 6 TEAM

Jake Bunker / Arun Ram / Sherjeel Saqib / Mason Parratt / Danish Raheem / Kieron Kilmas / James Kell / Fazil Kalenteri / Joseph Taylor / Caleb Webb / Ethan Harris / Jeshurun

Football Fixtures Spring Term

Year 4 Fixtures

Sat 18 Jan  Brickhill Primary away 9:30ko

Sat 25 Jan Maulden School home 9:30ko

Sat 1 Feb Ramsey Manor School home 9:30ko

Sat 8 Feb Russell Lower School home 9:30ko

Sat 15 Feb Templefield Lower away 9:30ko

Year 5 Fixtures

Tues 28 Jan Brickhill Primary home 3:45ko

Tues 4 Feb Bedford Modern away 3:45ko


If players can be changed and ready by 315pm please. 

Year 6 Fixtures

Wed 29 Jan St John Rigby away 3:45ko

(If players can be changed and ready by 315pm please)


Mon 3 Feb Bedford modern away 3pm ko

(IF PLAYERS CAN BE CHANGED AND READY BY 230PM PLEASE)


Bedford modern are kindly providing food and refreshments after the match too. 


Previous Results

Year 3/4 Results

GGA 1 BPR 8

MOM whole team

GGA 1 GREENFIELD LOWER SCHOOL 10

MOM whole team

GGA 3 RAMSEY LOWER SCHOOL 4

MOM Ksawery

GGA 6 HARLINGTON LOWER SCHOOL 1

MOM Cameron

GGA 1 RAMSEY LOWER SCHOOL 1

MOM Souleymane

GGA 1 TEMPLEFIELD 7

MOM jamie Burton

GGA 4 HARLINGTON LOWER SCHOOL 0

MOM Ameer

GGA 4 KEMPSTON COLTS DEVELOPMENT 1

MOM PENNY TRINDER

GGA 2 MAULDEN SCHOOL 2

MOM JAMIE BURTON

Year 5 Results

GGA 1 CASTLE NEWNHAM 7

MOM Mateusz

GGA 3 URSULA TAYLOR SCHOOL 4

MOM Fletcher

GGA 5 ST JOSEPH'S & ST GREGORY'S 1

MOM Braydon

GGA 3 KEMPSTON RURAL SCHOOL 2

MOM Elijah

GGA 2 ST JOHN RIGBY SCHOOL 1

MOM Freddie

GGA 5 ST JOHN RIGBY PRIMARY SCHOOL 5

MOM OMID M

GGA 9 SCOTT PRIMARY SCHOOL 0

MOM OLIVER K

GGA 4 CASTLE NEWNHAM 4

MOM LEWIS MURRAY - DENNIS

Year 6 Results

GGA 4 ST JOHN RIGBY SCHOOL 1 

MOM Arun

GGA 3 GOLDINGTON ACADEMY 5

GGA GOLDINGTON ACADEMY 7

GGA 7 OAKLEY PRIMARY SCHOOL 0

MOM MASON PARRATT

GGA 6 HAZELDENE 7

MOM JAMIE BUNKER

GGA 6 ELSTOW SCHOOL 3

MOM MASON PARRATT

GGA 1 CASTLE NEWNHAM 3

MOM ETHAN HARRIS

GGA 9 GT DENHAM PRIMARY SCHOOL 6

MOM CALEB WEBB